Mikrosol
A civilizáció fejlődésével egyre több vizet használunk. A használt vizek kezelésére az eddi-gieknél jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk vízkészleteink minőségi és mennyiségi védelme érdekében.
Szennyvizek típusai
Házi szennyvíz: a lakosság ivó- és háztartási célú vízhasználatából keletkező, más eredetű szennyvízzel nem keveredett szennyvíz, amely konyhai, fürdőszobai, WC használatból, mosás-ból és takarításból keletkezik. Az így keletkező szennyvíz mennyisége egy fürdőszobával, angol WC-vel ellátott, automata mosógéppel felszerelt, 4 fős háztartásra vonatkoztatva kb 0,5 m3/nap.
Szürke szennyvíz: eredete és összetétele szerint abban különbözik a házi szennyvíztől, hogy nem tartalmazza a víz-öblítéses WC használatából keletkező ún. fekáliás szennyvizet. Szürke víz akkor keletkezik, ha a lakásban nincs víz-öblítéses angol WC, vagy komposzt WC került be-építésre. A keletkező szennyvíz mennyisége egy automata mosógéppel, bio toalettel felszerelt 4 fős háztartásban 0,38 m3/nap.
Háztartási szennyvizek kezelése
Hazánkban mindenütt probléma a keletkező szennyvizek kezelése és ártalommentes elhelye-zése. Különösen komoly gond ez akkor, ha egy település csatornázása nincs megoldva és a szennyvizet emésztő gödrökbe vezetik.
Tisztítás nélkül a talajba jutó szennyvíz szennyezi a környezetet és tönkre teszi a talajvizet. Magyarországon jelenleg több mint egymillió emésztőgödör található, amelyek használata so-rán számos kellemetlenséggel kell szembenézni, a falazatra rárakodó természetes olajok, zsí-rok, szervesanyagok, mosószerek és papírok csökkentik, majd leállítják az elszivárgást. Ha a szivárgás leáll, az bizonyítéka annak, hogy a természetes biológiai folyamatok képtelenek se-gítség nélkül megbirkózni a szennyező anyagokkal. Az elzsírosodott szivárgásmentes emész-tőben a normálisnál sokkal erőteljesebb rothadási folyamatok indulnak be, ami kellemetlen sza-got áraszt. A természetes elszivárgás és a szennyvizek elvitele felgyorsul, amely egyre növekvő költségekkel jár (szippantás stb.)
EU-csatlakozásunk egyik sarkalatos feltétele a környezetvédelem szempontjainak kiemelt kezelése és érvényesítése. E szempontok között a szennyvizek kezelésében komoly elmaradá-sunk van a tagországok színvonalához képest.
A víz- és szennyvíztisztítás technológiái először a múlt század közepén kerültek a figyelem középpontjába. Először a jelentkező higiéniás problémák kezelése, az elkerülhetetlen köz-egészségügyi feladatok megoldása irányította a figyelmet erre a mára már igen fontos szakterü-letre. Az utóbbi évtizedekben a fejlődés eredményeképpen a hagyományos technikákon kívül erőteljesen elterjedtek a különböző fizikai-kémiai technológiák, míg a 90-es évek eleje óta foko-zatosan teret nyernek az egyre fejlettebb, és hatékonyabb un. biológiai szennyvíztisztítási mód-szerek.
Természetes/természetközeli szennyvíztisztítási eljárásnak nevezzük:
• a faültetvényes,
• a mezőgazdasági öntözéses,
• a tavas,
• az épített vízinövényes (pl. gyökérmezős) és
• az ezek kombinációiból álló szennyvíztisztítási módokat.
Minden természetes szennyvíztisztítási eljárás azon alapul, hogy a csatornahálózaton ösz-szegyűjtött szennyvíz szennyezőanyag tartalma bizonyos mechanikai előkezelés (rácsszűrés, ülepítés) után a talaj, a levegő, a mikroszervezetek, a növényzet és a napfény hatására elemi részekre bomolva (széndioxid, oxigén, víz, nitrogén stb.) kerül a környezetbe. A kellően tisztított szennyvíz befogadója lehet a talaj és a talajvíz vagy a felszíni vizek. A tudomány fejlődésével, a mikrobiológiai módszerek elterjedésével remény van a mai napig is jelentkező újabb és újabb problémák kézbentartására, lehetőség szerinti visszaszorítására.
Amíg a városi, illetve sűrű beépítettség esetén a csatornahálózat kiépítése elenged-hetetlen és gazdaságos, a kistelepüléseken, illetve a ritkán lakott területeken a szennyvíz-kezelés módszerének megválasztása mind gazdaságossági, mind környezetvédelmi szem-pontból ettől eltérő lehet. Megfontolandó, hogy csatornarendszert és központi szennyvíz-tisztítást, azon belül bonyolult mesterséges- vagy egyszerűbb természetes eljárást alkal-mazzunk-e, vagy hogy az ingatlanokra decentralizált egyszerűbb tisztítási megol-dásokat válasszuk. A KöM azért ajánlja a természetes tisztítási módok, illetve ahol lehetséges, a szakszerű egyedi szennyvízelhelyezés alkalmazását, mert hazánk településeinek több mint háromnegyede kistelepülés, és ezek esetében alapvetően fontos a kisköltségű, gaz-daságosan fenntartható és környezetvédelmi szempontból is megfelelő, megbízható, hosszútá-von alkalmas szennyvíz-ártalmatlanítási módszer alkalmazása.
Biológiai szennyvíztisztítás
Napjainkban világjelenség, hogy olyan biológiai módszereket keresnek a szennyvizek kezelésé-re, ártalmatlanítására, melyek a természetben működő biológiai folyamatokat erősítik. A bioló-giai módszer, amint az a nevéből is kiderül a probléma megoldására a természet számára nem idegen, hanem éppen onnan ellesett törvényszerűségeket igyekszik felhasználni.
A környezetben az oldott kolloidális szerves szennyező anyagokat parányi élőlények (baktériu-mok, ostorosok, csillósok) bontják le. Ez a természetes öntisztulás szolgál a biológiai szennyvíztisztítás min
A természetben a különböző mikroorganizmusok a testük építéséhez szükséges anyagokat, energiát igényelnek. Mindkettőt kívülről kell beszerezniük. A testanyag és az energiaforrás sze-rint az organizmusokat négy csoportba sorolják
Táplálkozási mód | Energiaforrás | C-forrás | H-forrás | Szervezetek |
Kemoorganotróf | szervesanyag | szervesanyag | szervesanyag | gombák, baktériumok |
Fotolitotróf | fény | CO2 | H2O | zöld növények, kékalgák |
Fotoorganotróf | fény | CO2 |
| baktériumok |
Kemolitotróf | szervetlen anyag | CO2 | H2O | baktériumok |
Táplálkozási mód Energiaforrás C-forrás H-forrás Szervezetek
Kemoorganotróf szervesanyag szervesanyag szervesanyag gombák, baktériumok
Fotolitotróf fény CO2 H2O zöld növények, kékalgák
Fotoorganotróf fény CO2 szervesanyag baktériumok
Kemolitotróf szervetlen anyag CO2 H2O baktériumok
A szennyvíztisztításban mindenekelőtt a kemoorganotrófia a jelentős, mivel ez által eltávo-líthatók a szennyvízben lévő szerves anyagok. A kemolitotrófia pedig azért fontos, mert ennek révén lehetséges az ammónia oxidálása. A szennyvíztisztítás során a szerves anyagok eltávolí-tásában elsősorban az aerob (levegőztető) anyagcsere folyamatok a fontosak. Az oxigén ugyanis nagyon hatékony energia-felvételt és szinte tökéletes oxidációt tesz lehetővé. Azonban ez a lebontás magasan polimerizált struktúrákból (cellulóz, keményítő, fehérje) csak lépcsőze-tesen tud végbemenni, különféle mikroorganizmusok és enzimrendszerek közvetítésével.
Az utóbbi időben egyre ismertebbekké és egyre fontosabbakká válnak az un. anaerob folyama-tok is, amelyekben a szerves anyagok oxidációjához az oxigént nem a levegőből, hanem a nit-rát denitrifikálásából nyerik. Az anaerob szennyvíztisztításához nem kell energiát befektetni, a végtermék energia nyerésre alkalmas!
Az anerob szennyvíztisztítás egy komplex mikrobiológiai folyamat.
Főbb lépései: 1. fázis . Enzimatikus hidrolízis
2. fázis. Savképződés (szerves savak)
3. fázis. Ecetsavképződés
4. fázis. Metánképződés (biogáz termelődés)
Speciális baktériumok az anaerob folyamatokban a szerves hatóanyagokat egy
enzimatikus hidrolízis keretében alkotórészeikre hasítják (aminosavak, zsírsavak, glicerin).
A második részben a
savképződés fázisában ezekből a monomerekből alkoholok, savak kép-ződnek. Itt van szerepük az olyan, un. savképző baktériumoknak, mint pl. a pseudomonas, amelyiknek működését éppen a Microsol enzimkészítmény serkenti.
A harmadik részfolyamatban
(ecetsavképződés) ecetsav, széndioxid és hidrogén keletkezik.
Végül az utolsó fázisban lezajlik a
metánképződés, metanogén baktériumok közreműködésé-vel. A folyamat során keletkező un. biogáznak kb. 70%-a metán, 30%-a széndioxid.
A szennyvíztisztítás területén végbemenő nagyarányú fejlődésnek lett az eredménye a folyama-tok részleteinek jobb megismerése. Ma már az igazán jól megoldott rendszerekben a fizikai – kémiai – biológiai módszereket keverve, egymást kisegítve, kiegészítve alkalmazzák. A tudo-mány további szerepe a biológiai fokozatok, folyamatok továbbfejlesztése, szélesebb körű meg-ismertetése, a mindennapi gyakorlatba történő hatékony beillesztése lehet.
Egy kis enzimkémia Az enzimek nagy molekulájú szerves vegyületek, me-lyek az élő szervezetek működésével kapcsolatos fo-lyamatokat katalizálják. Ezek a reakciók a biokémia tárgykörébe tartoznak ezért az enzimeket biokatalizátoroknak is nevezik. Csak élő szervezetek képesek létrehozni, de azokból kivonhatók és az élő szervezeteken kívül is megtartják katalizáló hatásukat.
Az enzimek, mint bio-katalizátorok képesek az általuk katalizált folyamatok sebességét sokmilliószorosára gyorsítani, mégpedig alacsony hőmérsékleten.
A katalitikus folyamat lényege, hogy a reakcióhoz szükséges energia mennyisége lecsökken és a reakció sebesség megnövekszik. A biokémiai reakciók ún. ak-tiválási energia szükségletét 50-80%-kal lecsökkentik, s ezáltal a folyamatok könnyebben, gyorsabban beindulnak és végbemennek.
Az enzim által katalizált reakció azonban nem befolyásolja a végeredményt, mely ugyanaz az egyensúlyi állapot, ami enzim nélkül is bekövetkezne, de lényegesen hosszabb idő után.
Az enzimek kémiai szerkezetük alapján részben egyszerű, részben összetett fehérje moleku-lákból tevődnek össze. Az enzimek két részből állnak: az apoenzimből és az aktív csoportból, melyeket együttesen haloenzimnek is szokás nevezni.
Apoenzim: Az enzimmolekula nagyobbik része, ez hordozza az aktív csoportot és segíti a kata-lízis folyamatát.
Az enzimek reakció fajlagossága és szubsztrátum-fajlagossága azt jelenti, hogy minden enzim csak egyféle reakciót (bontást v. építést) és csak egy meghatározott összetételű szubsztrátum (pl. a lipázok csak a zsírok) átalakítását képes végezni.
Az enzimes katalízis első lépéseként az enzim a szubsztárummal egyesül egy átmeneti, bomlékony, komplex vegyületté. Az enzimszubsztárum komplex eután az eredeti állapotú en-zimre és a katalízis végtermékeire bomlik.
A folyamat betűjelzésekkel az alábbiak szerint írható le:
AB + E ––> ABE
ABE ––> A + B + E
Ahol: AB = szervesanyag ill. annak alkotói
E = enzim
ABE=szubsztárum-enzim komplex
A, B = lebontott szervesanyagok
Az enzim-szubsztrátum komplex létezésére vonatkozó első elgondolás Emil Fischer nevéhez fűződik. A „kulcs-zár” elméletet állította fel: ez jól szemlélteti az enzimek működését és fajlagosságot. E szerint a hasonlat szerint a szubsztrátum és az enzime akkor reagálhat, ha úgy illenek egymáshoz, mint a kulcs illeszkedik a zárba.
Az enzimek működését befolyásoló tényezők
→
pH érték: az optimum enzimenként más és más. Általában az enzimek a semleges, vagy ahhoz közeli pH tartományban működnek a legaktí-vabban. (Lehetőleg ne háztartási sósavval vízkőmentesítsünk, hanem szerves savval, cit-romsav, almasav alapú készítménnyel)
→
Hőmérséklet: növekvő hőmérséklet növeli a reakciósebességet, és kb. 40-50 °C-ig a hő-mérséklet emelkedésével növekszik az aktivitás, de az enzimek működési optimuma 35-37°C -on van. (A téli időszakban alacsony hőmérsékleten a készítmény hatása lassú fo-lyamatot eredményez.)
→
Destruktorok : az enzimeket véglegesen hatástalanító anyagok pl.: erős savak és lúgok, nehézfémek sói, jód, az ózon kálium-per-manganát stb. A készítmény kémiailag szennye-zett közegben nem fejt ki megfelelő hatást.
→
Aktivátorok: az enzimek működését serkenti pl. híg sóoldat, ásványi anyagok, más enzimek
A jól stabilizált készítmények száraz, hűvös helyen, 20-25 °C-on kb. egy évig tárolhatók aktivitá-suk számottevő csökkenése nélkül
Megoldás a Wellnettől: MICROSOL A szennyvízkezelésben forradalmian új megoldást jelent a MICROSOL mikrokristályos enzim-készítmény. Előállítását biotechnológiai úton végzik. Lényege az eljárásnak, hogy az élő bakte-riális szervezetekből kíméletes eljárással kivonják az enzimet, így a működőképességük meg-marad. Majd tisztítják, kristályosítják a kivont anyagot. Száraz helyen működőképességüket so-káig megőrzik
Emésztőgödrök, háztartási szennyvizek kezelésére fejlesztették ki azokra a területre, ahol nincs csatornázás és így a szennyvizeket ún. emésztőgödrökben gyűjtik össze, de ezen kívül is sokoldalúan felhasználható.
Technikai adatok: Származási helye: Anglia
1 doboz tartalma 10 zacskó készítmény,
1 zacskó tartalma: 2dkg MICROSOL.
1 zacskó 2m3 szennyvíz 1 hónapos kezelésére aján-lott. Egy doboz 20 m3 szennyvíz 1 hónapos kezelésére elegendő.
Ár: 1 m3 szennyvíz 1 havi kezelése kb 100 Ft! Hatására fokozott szerves anyag lebontás jön létre. Készítményünk olyan mikrokristályos formában lévő enzimkészítmény, melynek hatására le-bomlanak a:
• Szerves anyagok,
• Természetes olajok és zsírok,
• Papírok,
• Mosószerek, stb.
A preparátum víz hozzáadásával aktivizálható, így indítható be a biológiai katalizáció. Az enzim anaerob folyamatban feldarabolja a szerves anyagokat, majd ezek a szerves törmelékek jó és bőséges táptalajt biztosítanak a természetben tevékenykedő Saprofita Spp. és a Pseudomonas Spp. Baktériumoknak, melyek életfolyamataik révén elfogyasztják a szerves anyagokat, és ez-által tisztítják a szennyvizet.
A Microsol adagolásával különböző típusú szennyeződések lebontását elvégző baktériumok működését lehet serkenteni.
Többször is hasznosul (működésbe lép), hatását hosszan (sokáig) kifejti.
A lebomlott szerves anyag jó táptalajt biztosít, melyek életműködésük során kivonják a szerves anyagot a vízből, és csak szervetlen, mineralizált termék kerül az emésztő aljára.
A MICROSOL hatása a szennyvízre: Microsol alkalmazási területei: → Emésztőgödör, szikkasztók kezelésére
→ Szennyvízvezeték- rendszer karbantartás
→ Dugulás elhárításra
→ Trágya, hígtrágya kezelésére
→ Szagtalanításra
Ipari és kevert szennyvizek esetén a biológiai folyamatokat - így a MICROSOL hatását is - mér-gező anyagok (nehézfémek, cián stb.) erősen gátolják.
várható csökkenés (37 nap után) kezeletlen szennyvíz 100% összes nitrogéntartalom 32% összes foszfortartalom 80% szárazanyag-tartalom 89% lebegőanyag-tartalom 93% költségcsökkenés (éves szinten) 80%
Emésztőgödör kezelése: A felhasználást az alábbiak szerint kell végezni:
- Tegyen egy adag (1 zacskó) Microsolt kb. 5 liter langyos (35-38 fokos) vízbe és várjon (köz-ben néhányszor keverje meg, hogy az enzimkészítmény teljesen foldódjon).
- Öntse az oldatot a csatornába, célszerűen a WC-be és öblítse le legalább 10 liter vízzel, hogy a teljes adagolt mennyiség az emésztőbe jusson.
- Mosson kezet.
- Ismételje meg a fentebb leírtakat havonta.
A Microsollal kezelt rendszerekre a hosszú tartózkodási idő (több hét, hónapok) az általános (pl. az emésztőgödrök), így alkalmazása során bőségesen van idő a biológiai folyamatok bein-dítására és a szervesanyagok lebomlására, ezért ritkán, mindössze havi gyakorisággal és cse-kély mennyiségű (1 zacskó / 2m3) enzimkészítménynek az adagolására van szükség.
Fontos! Az előző kezelések alkalmával a biológiai folyamat beindításához dupla mennyiség szükséges. Ennek megfelelően az első 3 hónapban egy zacskó Microsol adagolását 2 hetente kell elvégezni, vagy egy-egy alkalommal 2 zacskó Microsolt kell az emésztőbe juttatni.
Épületen belül csatornák karbantartása Gyakori probléma lakások, lakóházak belső csatornái áteresztő képességének folyamatos csökkenése, eldugulása az olajok, zsírok, papírok és a legkülönfélébb szerves anyagok kiülepedése következtében. A Microsol rendszeres használatával mindez és természetesen ennek kellemetlen következményei is elkerülhetők.
Oldja fel egy zacskó tartalmának 1/3-ad – 1/5-öd részét néhány liter langyos vízben az előző pontban leírtak szerint. Öntse az oldatot a lefo-lyókba, padlóösszefolyókba stb. és ezután néhány órán keresztül ne használja azokat (a keze-lésre célszerű késő esti, az utolsó vízhasználat utáni időpontot választani). Néhány hetente, ha-vonta ismételje meg a kezelést. A Microsol a kiülepedéseket mobilizálja, azok eltávoznak a rendszerből.
Fontos! A Csatornarendszer karbantartását az emésztőhöz, közcsatornához legközelebbi lefo-lyónál kezdje, mert ellenkező esetben a csatornáról leváló darabos szennyeződések teljes du-gulást okozhatnak.
Dugulás elhárítása Amennyiben az épületen belüli csatorna vagy szifon dugulását nem valami mechanikai szennyeződés (krumplihéj, „féltégla”, stb.) okozta, a Microsollal szakember, falbontás nélkül is orvosolható a probléma. Ebben az esetben különösen fontos, hogy az épületből távozó veze-tékszakasznál kezdjék a kezelést, és csak annak kitisztítása után haladjanak tovább, mert egyébként szinte biztos a még kellemetlenebb állapot.
Dugulás elhárításhoz is a karbantartásnál leírt Microsol mennyiségét kell a rendszerbe juttatni, de sokkal gyakrabban (2-3 naponta).
Szifonok, kádlefolyók dugulásának megszüntetését az alábbiak szerint kell végezni: Egy Microsol zacskó tartalmát ossza 5/10 részre, s ebből egy részt oldjon fel kb. 0,5 liter langyos vízben a már ismert módon. Öntse az oldatot az eldugult lefolyóba és néhány órán át ne használja azt. (A kezelésre itt is célszerű az esti időpontot választani, miután már nincs vízhasználat az adott helyen). Ismételje meg a műveletet naponta mindaddig, amíg a dugulás megszűnik. Utána feltétlenül alkalmazza ugyanezzel az adaggal a kezelést a karbantartásnál leírt gyakorisággal, hogy ne következzen be ismét a dugulás.
Háziállatok tartózkodási helyének szagtalanítása Minden háziállatnak (kutya, macska stb.) van kedvenc tartózkodási helye a lakáson belül vagy kívül, ami jellegzetes szagot (nem feltétlenül bűzt) ad. Ennek megszüntetésére, szagtalanításra is kiválóan alkalmazható a Microsol.
A háziállat tartózkodási helyének nagyságától és a még meglévő szag intenzitásától függően oldjuk fel 1 zacskó 1/2-ét, 1/5-ét néhány liter langyos vízben, és ezzel az oldattal többször mossuk fel a háziállat tartózkodási helyét, majd ismételjük meg néhány naponta, hetente szükség szerint. A kezeléseket célszerű lehet tiszta vizes felmosással befejezni, de ez nem feltétlenül szükséges.
Trágya, hígtrágya kezelése Az istállóban, ólban tartott háziállatok ürüléke kellemetlen szagot áraszt. Ezek intenzitásá-nak csökkentésére szintén használható a Microsol. Oldjuk fel egy zacskó tartalmát kb. 10 liter langyos vízben a már ismert módon, és ezt permetszerűen juttassuk az istállóba, a trágyadombra. A kezelést szükség szerinti gyakorisággal ismételjük.
A Microsol hatására jelentősen csökken a kellemetlen szag, sőt nyári időszakban lényegesen kevesebb a légy is. (A teljes szagtalanításra ne számítsunk, hiszen a folyamatosan termelődő trágya miatt mindig lesz szaghatás.) Vidéki, ún. „pottyantós” WC-k kezelésénél hasonló eredményt érhetünk el.
Hígtrágya kezelésnél elsősorban a Microsol szagtalanító hatására számíthatunk, és erre a célra használhatjuk. A szükséges adag az emésztőgödröknél alkalmazott mennyiségnek kb. 10 %-a. A szervesanyag csökkentés csak járulékos hatás és ennek nincs is igazán gyakorlati jelentősége, mivel a hígtrágya semmilyen kezelés után nem vezethető élővízbe.
Halastavak tározók vízminőségének javítása Nyárvégi, kora őszi időszakban jellemző problémája a halastavaknak, tározóknak a rendkí-vüli algaszaporulat, ami bizonyos napszakban anaerob (oxigénmentes) állapotot idézhet elő, és ez tömeges halpusztuláshoz vezethet.
Tapasztalataink szerint a
Microsol hatására: • csökkent ill. csaknem megszűnt a vízfelület algásodása
• a vízben található planktonállomány szaporodott,
• nem következett be oxigénhiányos állapot
Toxikológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a Microsol a szükséges mennyiséget százszorosan meghaladó koncentrációban sem mérgező mg a közismerten legérzékenyebb szivárványos pisztrángra (Salmo gairdneri) vagy a vizibolhára (Daphnia magna Strauss) sem.
A Microsol alkalmazásáról feltétlenül ki kell kérni szakember (halbiológus, haltenyésztő) véle-ményét az adagolás helyéről, idejéről és a szükséges enzimkészítmény mennyiségéről.
A MICROSOL korlátozás nélkül hasznosítható • Háztartási szennyvizek,
• Kommunális szennyvizek, valamint
• Konyhák.
• Iskolák és
• Panziók szennyvizeinek tisztítására,
• Előzetes vizsgálat után ipari szennyvizek kezelésére.
Milyen előnyei vannak a Microsol alkalmazásnak? • A szennyvíz gyors mikrobiológiai lebontását eredményezi; detergensek vagy fertőtlenítő-szerek jelenlététől függetlenül.
• Megszünteti az emésztőgödör környékén terjengő kellemetlen szagokat, bűzt (már né-hány nap elteltével látványos javulás tapasztalható)
• Nyitott rendszerű emésztőknél csökkenti a talajvizek szennyezését; mert a rendszerből tisztított szennyvíz szivárog a talajba,
• Megszünteti az emésztőgödör falának és közvetlen környezetének elzsírosodását, visz-szaadja annak eredeti vízátbocsátó képességét. Régi, elzsírosodott emésztőkből ismét el-szivárog a (mostmár kezelt) szennyvíz
• Visszaállítja a talaj eredeti szivárgó képességét
• A dugulásokat meg lehet előzni, ha kialakult, akkor bontás nélkül elhárítani
• Nem tartalmaz korróziót okozó vegyszereket, nem támadja meg a csatornák és vezetékek anyagát
• Környezetbarát, teljesen veszélytelen emberre, állatra, növényre
• Nincs szükség gyakori szippantásra
• Gazdaságos használatával pénzt takarít meg.
• Zárt emésztőkben kezelt szennyvíz mezőgazdaságban hasznosítható,
• Csökkenti a kisebb-nagyobb tavaink tápanyag terhelését, ezáltal fékezi az ún. eutrofizációs folyamatokat, melyek tavaink ökológiai katasztrófájához vezethetnek.